Powrót do: Instytut Historii i Nauk PolitycznychAktualności • 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę: dyskusja o relacjach polsko-rosyjskich w I połowie XX wieku. Punkt widzenia profesorów – z Moskwy i Białegostoku – aula Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, 23 listopada 2018 r., godz. 13.00

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę: dyskusja o  relacjach polsko-rosyjskich w I połowie XX wieku. Punkt widzenia profesorów – z Moskwy i Białegostoku – aula Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, 23 listopada 2018 r., godz. 13.00

Zapraszamy do wysłuchania  dyskusji dwóch profesjonalnych historyków; obaj urodzili się na początku listopada (1. i 2.) 1943 roku – prof. Gennadij  Matwiejew jest Rosjaninem i mieszka w  Moskwie, a prof. Adam Czesław Dobroński jest Polakiem mieszkającym w Białymstoku. Dziadek Dobrońskiego był żołnierzem z poboru w gwardii carewicza w Sankt Petersburgu, ojca Matwiejewa wcielili do Armii Czerwonej maszerującej w 1920 roku na Warszawę.

Proponujemy trzy bloki dyskusyjne, w każdym pytając o geopolitykę i dyktat rządzących oraz o relacje międzyludzkie:

1. Polacy i Rosjanie przed 1918 rokiem. Doświadczenia historyczne. Totalni wrogowie skazani na siebie?
  2. Odradzanie się Polski, niewypowiedziana wojna 1919-1921. Czy można było inaczej ułożyć sąsiedztwo na granicy ustalonej w Rydze?
  3. Od września 1939 do maja 1945 roku. Odwet Stalina? Tragiczne przeżycia Polaków oraz Rosjan. Zapis pamięci i jego skutki po dzień dzisiejszy.

W podtekście pozostaje pytanie: Co dalej, czy jesteśmy skazani na kolejne konfrontacje?

Dyskusję poprowadzą dr Jan Jerzy Milewski (prezes białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego) i prof. Jan Snopko (dyrektor Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku). Pytania można będzie także  zadawać z sali, a można je już teraz przesłać na adres mailowy: snopko@uwb.edu.pl

Spotkanie odbędzie się 23 listopada (piątek) br., w auli Wydziału Historyczno-Socjologcznego (Plac NZS 1), początek o godz. 13.00. Nasz gość jest historykiem dobrze znającym dzieje Polski, autorem rosyjskiej biografii Józefa Piłsudskiego. Dyskutujemy zachowując normy akademickie, wyjaśniając zawiłości historii, bez uprzedzeń i bez agresji.