Powrót do: Wydział Historii i Stosunków MiędzynarodowychAktualności • Historycy o turbolechitach i tzw. „Wielkiej Lechii”. Spotkanie na UwB

Historycy o turbolechitach i tzw. „Wielkiej Lechii”. Spotkanie na UwB

Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych zaprasza na spotkanie z Romanem Żuchowiczem i Arturem Wójcikiem – autorami książek o fantazmacie Wielkiej Lechii. Odbędzie się ono 23 stycznia (czwartek) o godz. 13.00 w siedzibie wydziału przy Placu NZS 1 (sala 108A).

W 2014 roku narodziła się hipoteza turbolechityzmu, która jest jedną z bardziej dziwacznych pseudonaukowych hipotez. Zwolennicy tej teorii wierzą, że w starożytności i we wczesnym średniowieczu Polacy tworzyli olbrzymie imperium, które miało dominować w Europie Północnej i Wschodniej. Twierdzą oni, że Kościół katolicki i Niemcy sfałszowały historię Polski, ukrywając chwalebną wielkość polskiej cywilizacji. Teza ta znalazła nadspodziewanie wielu zwolenników.

Na pytanie, dlaczego Wielka Lechia nie mogła istnieć odpowiedzą autorzy książek o tym fenomenie: Artur Wójcik (Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków, Oświęcim 2019) i Roman Żuchowicz (Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka, Warszawa 2018).

Wstęp na spotkanie jest wolny.