Powrót do: Instytut Historii i Nauk PolitycznychAktualności • IV Turniej Debat Historycznych IPN

IV Turniej Debat Historycznych IPN

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku zaprasza serdecznie na regionalną edycję IV Turnieju Debat Historycznych IPN, która odbędzie się 20 MARCA 2018 R. (ŚRODA) O GODZ. 10.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A. W turnieju wezmą udział reprezentacje białostockich i suwalskich szkół średnich (I LO w Białymstoku, II LO w Suwałkach, III LO w Białymstoku, IV LO w Białymstoku, V LO w Białymstoku, Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku, Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej). Uczestnicy tegorocznej edycji będą debatować wokół poniższych tez:

• Polskie powstania zbrojne w XIX wieku nie przyniosły pozytywnego efektu
  • Kształt granic II RP był przede wszystkim sukcesem polskiej dyplomacji
  • Czarny rynek w PRL pełnił pozytywną rolę
  • Akt 5 listopada 1916 był najważniejszym punktem w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości
  • Artyści II RP mieli większy wkład w kulturę światową niż artyści PRL

Zwycięzca edycji regionalnej będzie reprezentował województwo podlaskie na turnieju finałowym, który zostanie rozegrany w dniach 29-30 maja 2019 w budynku Sejmu RP w Warszawie.

Turniej objęty jest patronatem Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.