Wykład Kierownika Katedry Studiów Wschodnich na Uniwersytecie w Buenos Aires

Jesteś tutaj: Strona główna » Wykład Kierownika Katedry Studiów Wschodnich na Uniwersytecie w Buenos Aires

Prof. dr hab. Wojciech Śleszyński (kierownik Katedry Studiów Wschodnich UwB, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru) wygłosił wykład dotyczący historii deportacji „La memoria de Siberia: Una historia de deportaciones”.

Wykład miał miejsce w Instytucie Historii Argentyny i Ameryki (Instituto de Historia Argentina y Americana „Dr. Emilio Ravignani”) Uniwersytetu w Buenos Aires.

Spotkanie zorganizowało środowisko naukowców badające dzieje wojen (el Grupo de los Estudios Históricos sobre la Guerra – GEHiGue).

W spotkaniu odbywającym się w reprezentacyjnym budynku Wydziału zlokalizowanym w centrum stolicy, obok naukowców udział wzięli również argentyńscy potomkowie Sybiraków.

Dyskusja dotyczyła zarówno zagadnień związanych z zachowaniem pamięci, jak i dalszych planów naukowych dotyczących porównania wschodnioeuropejskiego dziedzictwa dyktatury komunistycznej z argentyńskim doświadczeniem dyktatury prawicowej.

Spotkanie transmitowane było online co umożliwiło uczestnictwo osobom z różnych zakątków Argentyny. Cennym głosem w dyskusji był m. in. udział z odległej Patagonii Marii Teresy Dittler, autorki wielu prac o dziejach polskiej diaspory w Argentynie.