SPOTKANIA Z MISTRZAMI 5, prof. Łukasz Niesiołowski-Spano

Dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano, Początki Izraela i Izraelitów

SPOTKANIA Z MISTRZAMI 5

To cykl wykładów poświęconych historii, najnowszych ustaleń. To również okazja do spotkań ze znanymi naukowcami, którzy bardzo często są autorami podręczników szkolnych i akademickich. Wykłady z Mistrzami są skierowane do uczniów szkół średnich, studentów, nauczycieli oraz wykładowców akademickich.

Do udziału w prelekcjach zapraszamy znanych i uznanych historyków. W przystępnej formie zaprezentują oni wybrane problemy z dziejów naszego państwa i narodu, od średniowiecza po współczesność. Każdemu z wykładów, co jest pewnym novum, będzie towarzyszyła jego drukowana postać, wzbogacona dodatkowo o krótki życiorys naukowy wykładowcy, którą uczestnicy spotkania będą mogli zabrać ze sobą do domu.

Wykłady są również formą wprowadzenia społeczności podlaskiej do największego wydarzenia dla historyków - XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który odbędzie się w 2024 r. właśnie w Białymstoku.

Piąty wykład odbył się hybrydowo w dniu 28 października 2021 r. o godz. 12.00.  Wykład nt. POCZĄTKI IZRAELA I IZRAELITÓW  wygłosił prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò z Uniwersytetu Warszawskiego.

Streszczenie wykładu

Wykład dotyczy początków wspólnoty i państwowości Izraela, jako etnicznego i politycznego podmiotu istniejącego Na starożytnym Bliskim Wschodzie. Najnowsze badania wskazują, że biblijne opowieści o początkach Izraela nie mają oparcia w faktach, znanych z materiału archeologicznego i historycznego. Naukowa, oparta na analizie danych źródłowych, rekonstrukcja etnogenezy Izraela wskazuje na inną niż przedstawiona w Biblii wersję początków tej wspólnoty. Wykład obejmie zarówno przedstawienie naukowej rekonstrukcji początków Izraela, obejmujących okres od XIV do IX wieku p.n.e., jak i prezentację głównych źródeł wraz z omówieniem metod ich interpretacji.

dr hab. Łukasz Niesiołowski–Spanò, historyk starożytności specjalizujący się w dziejach starożytnej Palestyny, historii i religii Izraela i Judy. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Poza licznymi publikacjami w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych ostatnio opublikował (wraz z prof. Krystyną Stebnicką) książkę: Historia Żydów w Starożytności, Warszawa, PWN 2020.

Po kliknięciu okładki folderu poniżej otworzy się film z wykładem.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Uniwersytet_wydzial_historii_okladka-3