Historia sportu

Badania z zakresu historii sportu nie mają na Uniwersytecie w Białymstoku szczególnie długiej tradycji. Systematycznie są jednak prowadzone od kilkunastu lat. Zostały one podjęte przez Artura Pasko wraz z uzyskaniem przez niego grantu badawczego w 2005 r. zatytułowanego Sport w polityce i propagandzie władz Polski Ludowej do 1989 r. (0173/H01/2005/29).  Wcześniej obszar ten znajdował się także w okazjonalnym zainteresowaniu prof. UwB Daniela Grinberga, który w latach 1983-1989 był członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (prof. D. Grinberg rozwinął te zainteresowania po zakończeniu pracy na UwB).

Po 2012 r. dotychczasowe badania skoncentrowane na sporcie wyczynowym w Polsce rozszerzone zostały o problemy dotyczące polskiego i międzynarodowego olimpizmu. W kręgu tej tematyki mieściła się m.in. książka Artur Pasko pt. Korespondencja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z Polskim Komitetem Olimpijskim (1945-1989), AVALON, Białystok-Kraków 2015. Publikacja ta została nagrodzona w VII Konkursie Polskiej Akademii Olimpijskiej na prace z zakresuolimpizmu i edukacji olimpijskiej. W lipcu 2016 r. Artur Pasko  został na wniosek Polskiej Akademii Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego włączony w skład tego gremium. Jako wyróżnienie należy też potraktować fakt, że dwa lata później mógł on uczestniczyć w zorganizowanej w starożytnej Olimpii 14th International Session for Presidents or Directors of National Olympic Academies and Officials of National Olympic Committees.

Podejmowane na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych badania dotyczące historii sportu mają niewiele wspólnego z prezentowaniem wyników sportowych. Stanowią one raczej część historii społecznej. Szczególnie interesujące i popularne okazują się problemy dotyczące związków sportu i polityki, zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym. Efekty tych badań z powodzeniem prezentowane były na międzynarodowych konferencjach i wyjazdach studyjnych m.in. w Stirling (Szkocja), Wingate (Izrael), Split (Chorwacja), Kowno (Litwa).

W 2021 r. ten obszar badawczy znalazł odzwierciedlenie w strukturze Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB. Powstała wówczas Pracownia Historii Sportu. Stanowi to swoiste novum w odniesieniu do uniwersytetów. Zespół pracowni tworzą: dr hab. Artur Pasko, prof. UwB oraz dr Wojciech Walczak.

Najważniejsze publikacje:

• Pasko, Polish Participation in the 1984 Summer Olympics Boycott: The Inside Story, „The International Journal of the History of Sport”, 2021.
  • Pasko, ZSRR i kraje Europy Środkowo-Wschodniej „w walce” o wpływy w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim w okresie prezydentury Johannesa Sigfrida Edstrὄma, „Dzieje Najnowsze”, Rocznik LII, 2020, nr 1, ss. 257-271.
  • Pasko, Polski Komitet Olimpijski i olimpizm w latach Polski Ludowej, [w:] „Olimpizm polski. Na stulecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego”, pod red. J. Lipca, Kraków-Warszawa 2019, ss. 57-76
  • Pasko, Kulisy przyjęcia ZSRR do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, „Dzieje Najnowsze”, Rocznik L, 2018, nr 1, ss. 149-159.
  • Pasko, The case of Polish candidates for and members of the International Olympic Committee during the communist era, „Journal of the Institute for Western Affairs in Poznań”/”Przegląd Zachodni”, 2019, Special Issue, ss. 303-314.
  • Pasko, Korespondencja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z Polskim Komitetem Olimpijskim (1945-1989), AVALON, Białystok-Kraków 2015.
  • Pasko, Sport wyczynowy w polityce państwa (1944-1989), AVALON, Kraków 2012.
  • Pasko, Wyścig Pokoju w dokumentach władz partyjnych i państwowych 1948-1989, AVALON, Kraków 2009.