Drodzy Państwo. Już w najbliższy czwartek (5.11.2020) o godzinie 13:30, będzie można śledzić online (link w czwartek na naszej stronie) zorganizowaną przez nasz Wydziału i białostocki oddział RODM debatę dotyczącą Białorusi – „Białoruska rewolucja godności”.
Dyskusja koncentrować się powinna na wydarzeniach bieżących na Białorusi, na tym, co dzieje się codziennie na Białorusi, w miastach i miasteczkach od 9 sierpnia 2020 roku. Pokusimy się o diagnozę wydarzeń, zachowań ludzi – protestujących i władzy. Spróbujemy zastanowić się, jak długo protesty mogą trwać, na ile starczy sił społeczeństwu. Jakie rozwiązania może stosować jeszcze Łukaszenka? Jak zmieniło się społeczeństwo Białorusi? I czy „białoruska rewolucja godności” może wygasnąć?
Główne kierunki dyskusji:
- Dlaczego nie przewidziano w żadnym kraju „białoruskiego sierpnia”?
- Przesłanki prowadzące do wybuchu „rewolucji godności” (szukamy przyczyn – przesłanki ekonomiczne, polityczne, kulturowe i in.)
- Formy protestu. Dlaczego białoruski protest jest inny niż znane nam kolorowe rewolucje? Dlaczego nie powtórzył się ukraiński Majdan?
- Jak się mamy jako państwo polskie zachowywać? Jaka politykę z punktu widzenia polskiej polityki stanu należy prowadzić?
- Czy Białystok, Podlasie, z racji obecności na tych terenach mniejszości białoruskiej, mają do spełnienia jakąś rolę?
W debacie biorą udział:
- Agnieszka Romaszewska – założycielka i dyrektor TV „Biełsat”. Od 24 lat pracuje w TVP. W 1999 relacjonowała wydarzenia na Bałkanach. Do 2005 była reporterem międzynarodowym na Białorusi i Ukrainie. Za swoją działalność dziennikarską i wspieranie niezależnego Związku Polaków na Białorusi została przez władze białoruskie wydalona z Białorusi z wieloletnim zakazem wjazdu do tego kraju (zakaz anulowano dopiero w 2015 roku). W latach 2011-2016 wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy, laureatka „Nagrody im. J. Giedroycia” za pracę na rzecz polskiej racji stanu, laureatka „Nagrody Wolności Słowa im. I. Lubczenki”, przyznawanej przez Związek Dziennikarzy Ukrainy.
- Wojciech Konończuk – wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, wieloletni kierownik zespołu ds. Białorusi, Ukrainy i Mołdawii w OSW. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Europy Wschodniej UW. Stale współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”.
- Pawieł Usau – białoruski politolog i analityk, doktor habilitowany nauk politycznych. Zajmuje się badaniem reżimów autorytarnych i ich transformacji, a także procesów politycznych i geopolitycznych w przestrzeni postsowieckiej.
- Janusz Wdzięczak – doktor nauk ekonomicznych, historyk gospodarczy, zajmuje się transformacją ustrojową i gospodarczą w Europie Wschodniej, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Łódzkim.
- Moderuje: Oleg Łatyszonek – historyk, profesor nadzwyczajny Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB, działacz opozycji w latach 1980-1989, specjalizuje się w historii Białorusi i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz problemach narodowościowych i etnicznych w Europie Wschodniej. Prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego.