Studia nad społeczeństwem nowożytnej Europy - podsumowanie XII edycji

10.06.2024

Już po raz dwunasty na naszym Wydziale odbyła się Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Historyków Nowożytników “Studia nad społeczeństwem nowożytnej Europy” organizowana przez prężnie działającą Sekcję Nowożytną Studenckiego Koła Naukowego Historyków (SKNH).

Obrady rozpoczęły się 6 czerwca 2024 r., a otworzył je opiekun konferencji, prof. dr hab. Cezary Kuklo. Profesor zwrócił uwagę, na to jak istotna jest aktywność naukowa w trakcie studiów, a także czytanie jak największej liczby książek i artykułów. Motywacyjne rady profesora poparł również Dziekan, dr hab. Tomasz Mojsik, prof. UwB, który kolejno zabrał głos.

Tradycją konferencji jest wykład inauguracyjny prowadzony przez gościa z innej jednostki naukowej. W tym roku, na zaproszenie Koła Naukowego odpowiedział naukowiec o unikalnych zainteresowaniach badawczych – dr Daniel Wojtucki, reprezentujący Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego.  Wykład pt. Archeologia prawna Śląska i ziemi kłodzkiej XV–XVIII wieku – wybrane aspekty badawcze cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko studentów historii, ale także tych z innych wydziałów naszej uczelni ze względu na nietuzinkową tematykę. Doktor opowiedział między innymi o narzędziach związanych z wykonywaniem kar śmierci, seryjnych śląskich mordercach, badaniach archeologicznych nad miejscami straceń. Szok na twarzach słuchaczy wywołały kwestie związane z wierzeniami w magia posthuma – czyli oskarżeniom o czary ... zmarłych, nękających lokalne społeczności pod postacią duchów i upiorów. Tematyka wykładu z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Niemniej ciekawe były wystąpienia uczestników konferencji. Wydarzenie zgromadziło młodych badaczy nie tylko z Uniwersytetu w Białymstoku. Gościliśmy doktorantów i studentów z jednostek takich jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwszego dnia obrad mogliśmy wysłuchać referatów:

• Czarownica przed sądem - narzędzia i urządzenia wykorzystywane podczas procesów oraz egzekucji śląskich i morawskich kobiet oskarżonych o czary w XVII wieku.
  • Przestępstwa o charakterze seksualnym popełniane przez żołnierzy na terenach województwa ruskiego w XVIII stuleciu.
  • Wizerunki św. Rocha w kolumnach morowych Śląska i ziemi kłodzkiej.
  • Alfabetyzacja elity i pospólstwa w miastach pogranicza polsko-litewskiego w XVIII wieku.
  • Straty demograficzne w dobrach kamedułów wigierskich w toku epidemii dżumy z początku XVIII wieku.
  • Nierówności ekonomiczne w Polsce na przestrzeni dziejów. Liczbowe wykazy zwierząt folwarcznych w XVI-wiecznych inwentarzach dóbr

królewskich: inwentarz starostwa łęczyckiego z 1569 roku – przykład (nie)typowy.

• Religijność chłopów w Rzeczypospolitej w XVI – XVIII w.
  • Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana w dobrach Bogusława Radziwiłła w 2. połowie XVII w.
  • Codzienność małopolskich braci polskich w dobie „Potopu”, w świetle diariusza Stanisława Lubienieckiego (Młodszego)
  • “Rozporządzenie ostatniej woli mojej co do majątku jaki mi Bóg dał, dla żony i dzieci moich, w następujących punktach zostawiam…” – nieruchomości i„mobilia” w testamentach duchowieństwa eparchii przemyskiej 1817-1828.

Wraz z wykładem eksperckim (choć w formie zdalnej), zaszczycił nas także naukowiec reprezentujący Szkołę Główną Handlową w Warszawie - dr Marcin Wroński, z wystąpieniem : Nierówności ekonomiczne w Polsce na przestrzeni dziejów.

Goście oraz uczestnicy, podsumowali pierwszy dzień obrad na uroczystej kolacji w restauracji Żubrowisko.

Kolejny dzień Konferencji (7 czerwca) również był owocny w ciekawe wystąpienia. Rozpoczął się zebraniem Katedry Historii Struktur Demograficznych, Gospodarczych i Religijnych oraz Centrum Badań Struktur Społecznych i Gospodarczych Przednowoczesnej Europy Środkowo-Wschodniej. Przed pracownikami Wydziału Historii, doktorantami oraz najaktywniejszymi studentami ponownie zaprezentował się dr Daniel Wojtucki, opowiadając szerzej o swoich badaniach w ramach projektów naukowych:

• Tam, gdzie zwierzęta równe były ludziom. Dawne miejsca straceń na Śląsku w ujęciu interdyscyplinarnym.
  • Magia posthuma – wierzenia w szkodliwą aktywność zmarłych na Śląsku i Morawach w XVI-XVIII wieku.
  • Archeologia prawna Śląska i ziemi kłodzkiej (XIII-XVIII wiek).

Społeczny wymiar wierzeń na nowożytnym Śląsku oraz Morawach przedstawiła nam także mgr Karolina Wojtucka, również reprezentująca Uniwersytet Wrocławski. Koncepcja jej rozprawy doktorskiej pt. Procesy o czary na pograniczu śląsko-morawskim od XVI do XVIII wieku wywołała owocną dyskusję, a także cieszyła się szerszym zainteresowaniem wśród studentów i doktorantów uczestniczących w zebraniu.

Drugi dzień konferencji obfitował w kolejne, niezwykle ciekawe wystąpienia uczestników:

• Pielgrzymka Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotki do Ziemi Świętej na tle relacji państw europejskich z Imperium Osmańskim.
  • Nowożytne wyprawy polarne na przykładzie Frobishera, Barentsa i Beringa.
  • Pierwsi Europejczycy w Himalajach.
  • Rola kobiety w Towarzystwie Przyjaciół (Kwakrów) od początków jego istnienia do XVIII wieku (1652-1700).
  • Co sztuka renesansu mówiła o człowieku? Studium przypadku.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział i mamy nadzieję zobaczyć się w kolejnej edycji konferencji!