Szara godzina. Wieczór wspomnień o prof. Józefie Maroszku

16.10.2024

17 października 2024 o godz. 17.30 w salach białostockiego ratusza odbędzie się spotkanie poświęcone wybitnemu historykowi i wychowawcy, patriocie, społecznikowi, miłośnikowi Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, prof. Józefowi Maroszkowi.

Dr. hab. Józef Maroszek prof. em. Uniwersytetu w Białymstoku, Prezes Białostockiego Towarzystwa Naukowego oraz członek Rady Muzeum Podlaskiego zmarł 20 sierpnia 2024 roku w Białymstoku po ciężkiej chorobie, w wieku 73 lat. Ten znany historyk i badacz środowiska kulturowego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Podlasia był absolwentem historii i polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1974). Wychował wiele pokoleń nauczycieli, był także pracownikiem i współtwórcą Instytutu Historii Filli UW w Białymstoku. Poznaliśmy go jako patriotę, członka NSZZ „Solidarność”, działacza opozycji podczas stanu wojennego, społecznika, miłośnika Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, przyjaciela Sybiraków.

Jest autorem kilkuset publikacji o środowisku kulturowym Polski i Litwy od czasów nowożytnych po wiek XX. Od lat 90. XX wieku był aktywnym członkiem Zarządu BTN, wydawcą i redaktorem kwartalnika „Białostocczyzna” oraz serii „Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego”, wydawanej wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Białymstoku, którego był dyrektorem (1991–2001). W latach 2004–2012 pełnił funkcje prezesa oraz wiceprezesa (2012–2016), a później ponownie prezesa Białostockiego Towarzystwa Naukowego (2016–2024).

Podczas spotkania goście opowiedzą zarówno o dorobku naukowym prof. Józefa Maroszka, jak i o nim samym – przyjacielu, nauczycielu, wychowawcy. Będzie też czas na wspomnienia i anegdoty rodziny oraz jego uczniów.

Organizatorzy: Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Białostockie Towarzystwo Naukowe