Historyk z UwB uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

zrzut_ekranu_2023-01-16_o_101608.png

Uroczystość odbyła się 9 stycznia 2023 r. w Pałacu Prezydenckim i zakończyła Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie Polonia Rediviva prezydent Andrzej Duda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Odznaczonych zostało 14 osób, a wśród nich dr hab. Oleg Łatyszonek, prof. UwB z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Prof. UwB Oleg Łatyszonek pracuje w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Historii Współczesnej. Specjalizuje się w historii Białorusi i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz problemach narodowościowych i etnicznych w Europie Wschodniej. To także działacz opozycji w latach 1980-1989 oraz prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego.

Jak można przeczytać na stronie www.prezydent.pl ustanowiony w 2018 roku Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Do napisu znajdującego się na awersie Medalu – Polonia Rediviva (Polska Odrodzona) nawiązała nazwa uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Więcej informacji: https://www.prezydent.pl/aktualnosci

Fot. www.prezydent.pl/