Nie żyje dr hab. Józef Maroszek, historyk, regionalista, wieloletni wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku

20.08.2024

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. hab. Józefa Maroszka. Historyka z pasją, członka naszej społeczności naukowej i wieloletniego pracownika Uniwersytetu w Białymstoku. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy najszczerszego współczucia.

Koleżanki i Koledzy z Wydziału Historii

Prof. Józef Maroszek był związany z największą podlaską uczelnią od 1974 do 2018 roku. Kierował m.in. Zakładem Historii Regionalnej na ówczesnym Wydziale Historyczno-Socjologicznym.

Specjalizował się w historii Podlasia na tle dziejów Litwy i Polski. Tematyka badawcza, którą podejmował to m.in. niematerialne i materialne wartości środowiska kulturowego obszarów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym: historia wyznań, zabytków sztuki, dzieje dworów i rezydencji, umiejętności kształtowania przestrzeni, straty w zakresie kultury. Był autorem wielu ważnych dla historii pogranicza publikacji naukowych.

Za swoją pracę naukową był wielokrotnie nagradzany. UwB przyznał mu tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu”, a minister kultury odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" za ratowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.