Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań pt. „Inaczej niż w podręczniku”

Szanowni Państwo,

pragniemy serdecznie Państwa zaprosić na cykl spotkań pt. „Inaczej niż w podręczniku”.

Ich celem jest przybliżenie przez badaczy uniwersyteckich kluczowych dla historii Polski i powszechnej zagadnień z perspektywy wyników najnowszych badań i dyskusji naukowych, zwłaszcza wokół problemów budzących kontrowersje. Często zdarza się bowiem, że efekty przełomowych badań z dużym opóźnieniem trafiają do podręczników szkolnych, które niejednokrotnie wciąż posługują się stereotypowym ujęciem wielu tematów, także tych poruszanych często w bieżącej debacie publicznej w kraju.

Wykłady w ramach cyklu prowadzone będą w budynku dydaktycznym Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych przy pl. NZS 1, w korzystnych warunkach sanitarnych (aula).

Odbywać się będą co miesiąc, we czwartki, w godzinach 16.30 – 18.15 (około 40 – minutowy wykład i ewentualna dyskusja).

Zapraszamy uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

W semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 proponujemy wykłady:

24 marca, godz. 16.30

Piotr Guzowski

Niewolnik czy farmer? Położenie chłopów w Rzeczypospolitej w XVI – XVIII w.

28 kwietnia, godz. 16.30

Monika Kozłowska – Szyc

Śmierć i przemoc w Białymstoku. Prawo w życiu codziennym mieszkańców XVIII-wiecznego miasta.

12 maja, godz. 16.30

Paweł Szadkowski