Spotkanie ze Zbigniewem Romaniukiem i Januszem Poryckim - wydawcami pamiętnika Władysława Jabłonowskiego

10.10.2024
Data: 16.10.2024
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu w Białymstoku

Spotkanie z Zbigniewem Romaniukiem i Januszem Poryckim - wydawcami pamiętnika Władysława Jabłonowskiego

16.10.2024 r. o godzinie 17.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie z wydawcami pamiętnika Władysława Jabłonowskiego pt. Pamiętnik z lat młodzieńczych na Podlasiu (1849-1860, 1863) - Zbigniewem Romaniukiem i Januszem Poryckim. Spotkanie poprowadzi prof. Adam Czesław Dobroński. W trakcie spotkania będzie można uzyskać egzemplarz wydawnictwa.

Wydawca: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej

Sponsorzy: Województwo Podlaskie, Powiat Bielsk Podlaski, Miasto Bielsk

Władysław Jabłonowski (1841-1894) to powstaniec styczniowy, emigrant, lekarz, podróżnik i pamiętnikarz. Młodość spędził w szlacheckiej rodzinie zarządcy podlaskiego majątku hrabiego Ossolińskiego. Kształcił się w Siemiatyczach, Brańsku, Bielsku, Drohiczynie i Białymstoku. Rozpoczął studia w Kijowie, ale musiał stamtąd uciekać. Ukończył polską szkołę oficerską na terenie Włoch i przez Francję powrócił do kraju, gdzie przygotowywał wybuch powstania koło Węgrowa. Tam dowodził w walce z Rosjanami, był w czasie bitwy pod Siemiatyczami. Działał na terenie Galicji i w Krakowie. Prześladowany emigrował do Imperium Osmańskiego, gdzie do końca życia pracował jako lekarz. Pozostawił po sobie najobszerniejszy opis autobiograficzny ze znanych z terenu Polski. Wydana część obejmuje młodzieńcze losy Jabłonowskiego na Podlasiu.

Wyjątki z recenzji:

Władysław Jabłonowski był gawędziarzem, co sprawia, że otrzymujemy ważne źródło historyczne, które z zadowoleniem będą mogli przeczytać wszyscy zainteresowani przeszłością naszego regionu. (…) przygotowany do druku pamiętnik jest swoistą Księgą Podlaską ukazującą, jak skomplikowane i ciekawe zarazem były losy mieszkańców ziem, które dostały się pod władanie carskie.

– dr hab. Adam Cz. Dobroński, prof. senior UwB

Nie ulega wątpliwości, że niniejsza edycja spuścizny pamiętnikarskiej Władysława Jabłonowskiego (…), jest niezwykle potrzebna.  Wychodzi naprzeciw zainteresowaniom, zarówno badaczy specjalistów, jak i nieprofesjonalnych miłośników dziejów Podlasia. Warto odnotować, że autorzy edycji zdecydowali się na publikację pełnego tekstu wspomnień Jabłonowskiego z okresu jego bytności na Podlasiu (łącznie z epizodem powstańczym w 1863 roku). W ten sposób czytelnik otrzymuje interesujący opis różnych aspektów rzeczywistości XIX-wiecznego Podlasia widziany oczyma jej uważnego obserwatora. (…) Jest to wartościowa edycja, która niewątpliwie wzbogaci wiedzę o dziejach Podlasia oraz zajmie należne jej miejsce w literaturze pamiętnikarskiej.

- dr hab. Piotr Złotkowski, Instytut Językoznawstwa
i Literaturoznawstwa UMCS w Lublinie