Sukces młodych Białostoczan w finale 50-tej Olimpiady Historycznej

16.04.2024

W Gdańsku-Jelitkowie w dniach 12-14 kwietnia tego roku 100 uczniów szkół średnich z całej Polski brało udział w finałach już 50-tej Olimpiady Historycznej, organizowanej od samego początku przez Polskie Towarzystwo Historyczne, teraz także we współpracy z Ministerstwem Edukacji, Kancelarią Sejmu i Instytutem Pamięci Narodowej. Na centralnym etapie oprócz pracy pisemnej, uczniowie musieli również podjąć trud z identyfikowania i krótkiej charakterystyki wiązki źródeł, a następnie odpowiadali ustnie.

Udział w finałach tej jubileuszowej Olimpiady Historycznej, trójki białostockich uczniów zakończył się spektakularnym, ogromnym sukcesem, gdyż I miejsce zdobył Arkadiusz Janczyło z klasy III II LO im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku (opiekun mgr Michał Dobkowski), V miejsce - Jacek Jancewicz z klasy II tegoż liceum (opiekun mgr Alicja Potocka), i IX miejsce - Aleksandra Deputat z klasy III IV LO im. C. K. Norwida w Białymstoku (opiekun mgr Krzysztof Rogowski).

Ogłoszenie wyników, dla białostockiej delegacji jakże radosnych, wraz z wręczeniem nagród, miało miejsce w samym centrum Gdańska, w zabytkowym ,,Dworze Artusa’’ w obecności wielu oficjalnych gości, ale także telewizji i radia, które przekazało w świat informację o sukcesie białostockich uczniów. Do nagród i gratulacji dla młodych adeptów muzy KLIO, obecni na sali prof. Cezary Kuklo przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich i prof. Jan Snopko, członek tegoż Komitetu, dołożyli zaproszenie do udziału w pracach Zjazdu w Białymstoku w dniach 17-20 września 2024 r. i we wszystkich imprezach towarzyszących.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunom szkolnym!