Wystawa „Kobiety. Polska Moda” na Kampusie UwB

„Kobiety. Polska Moda”

W szklanym łączniku przy Wydziale Biologii UwB można oglądać wystawę pt. „Kobiety. Polska Moda”, którą przygotował Instytut Studiów Kobiecych wraz z Katedrą Historii Kultury na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB. Ekspozycja ukazuje historię mody w Polsce w latach 1945-1989 oraz kobiet, które miały największy wpływ na jej rozwój.

We wtorek, 6 czerwca, wystawa w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku została oficjalna otwarta. W wydarzeniu wzięli udział studenci i pracownicy uczelni oraz zaproszeni goście.

- Ta wystawa skierowana jest do społeczności akademickiej i naszych przyjaciół spoza Uniwersytetu. Celem takich wystaw jest popularyzowanie badań naukowych, przekładanie ich na język interesujący nie tylko dla studentów, ale również uczniów szkół średnich, osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na dany temat - mówiła podczas uroczystego otwarcia wystawy prof. Małgorzata Dajnowicz, kierownik Katedry Historii Kultury oraz prezes Instytutu Studiów Kobiecych.

Podkreślała, że historię XX wieku i okresu PRL-u oraz historię kobiet można pokazać także poprzez historię mody. Ówczesne czasopisma chętnie bowiem podejmowały tematykę modową, a czytelniczki chętnie po nią sięgały. Prasa pokazywała np. w jaki sposób kobiety i mężczyźni powinni się ubierać, w jaki sposób można sobie radzić z szarością Polski Ludowej.

- W pewnym zakresie moda, i to pokazuje nasza wystawa, była w opozycji do ustroju tamtych czasów, do problemu braku towarów, braku strojów – mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz.

Na wystawie można np. znaleźć instrukcję samodzielnego uszycia modnego swetra (wraz z wykrojami), którą, w 1946 roku, zamieściło czasopismo „Moda i Życie Praktyczne”. Nie brakuje też informacji o pokazach mody w czasach PRL-u, pchlich targach, fenomenie stylu militarnego, czy ubraniach z drugiej ręki.

Ekspozycja w kampusie to także historia kobiet, które wywarły największy wpływ na rozwój mody w Polsce. To m.in. Jadwiga Grabowska (i kultowa marka Moda Polska), Barbara Hoff (i słynny Hoffland), czy Grażyna Hase (i jej program „Muzyka i moda”).

Wystawę „Kobiety. Polska Moda” można oglądać do końca 2023 roku.

Źródło UwB