Wykład Andreja Kotljarchucha profesora Wydziału Historii Uniwersytetu w Uppsali.

2023-04-17_121313.jpg

Pracownia Struktur Ustrojowych, Militarnych i Społecznych zaprasza na spotkanie z Andrejem Kotljarchukiem profesorem Wydziału Historii Uniwersytetu w Uppsali pt. Belarusian military collaborators with the Nazis in the Cold War Western Exiles. The strategies of survival and memory work.

Spotkanie rozpocznie się 26 kwietnia 2023 r. o godz. 13.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia przy ul. Ciołkowskiego 1R (kampus).

Wstęp wolny.

ABSTRAKT (pol): Większość Białorusinów, którzy w latach 1939-1945 kolaborowali militarnie z nazistami, została zmuszona po 1945 roku do emigracji. Ta grupa mieszkańców Europy Wschodniej i byłych obywateli Polski odniosła szczególne sukcesy w tworzeniu i przekazywaniu swojego kapitału symbolicznego w czasie Zimnej Wojny. Skonstruowała kontrnarracje dotyczące II wojny światowej i miejsc pamięci, a także podtrzymywała je na przymusowej emigracji w Ameryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie i Australii. Wykład dotyczy związków między „memory work” a strategiami przetrwania byłych weteranów pomocniczych oddziałów policyjnych, Białoruskiej Obrony Krajowej, Wehrmachtu i Waffen-SS.